Kapcsolat
Karrier
Kapcsolat
Oldaltérkép
Az akut myeloid leukémia a leukémiák egy gyors és agresszív lefolyású formája, Magyarországon évente mintegy 200-250 főt diagnosztizálnak ezzel a betegséggel.
A betegség pontos oka itt is ismeretlen, de bizonyos tényezők befolyásolják a kialakulást:
• bármely életkorban kialakulhat, de 60 év alatt nem jellemző
• gyakoribb férfiaknál, mint nőknél
• korábbi kórtörténet
• családi kórtörténet leukémiával (közeli hozzátartozók, egypetéjű ikrek)
• genetikus, öröklött betegségek (pl.: Down-szindróma, aplasztikus vérszegénység, Fanconi-anémia, Kostmann-szindróma és Li-Fraumeni-szindróma)
• egyéb vérképzőszervi rendellenesség (pl.: polycythemia vera, esszenciális thrombocythemia, mielodiszplasztikus szindróma)
• dohányzás
• korábbi kemoterápiás kezelések
• fokozott sugár- vagy benzolterhelés
Az AML tünetei
AML legtöbb tünete a vér egészséges alakos elemeinek hiányára vezethető vissza: a normál működésű fehérvérsejtek hiányában a szervezet nem tud ellenállni a fertőzéseknek, a vörösvértestszám csökkenése pedig fáradékonyságot, sápadtságot, lázat, étvágytalanságot és légszomjat okoz.
A vérlemezkeszám csökkenése kisebb nyomás hatására is meglátszik a bőrön, amelyek bőr alatti vérzés okoznak; továbbá nehezen elálló vérzéssel járnak, így gyakori az orr- és az íny vérzése.
Az AML kezelése
Az AML ma már hatékonyabban kezelhető, különösen, ha a korai szakaszban kerül diagnosztizálásra. A terápiaválasztás függ a sejtmutációtól és a beteg általános egészségügyi állapotától.
A kezelés két ütemben zajlik, az elsődleges cél a leukémiás sejtek visszaszorítása, valamint a betegség javulásának, tünetmentességének elérése. Ezt követően kerül sor az inaktív sejtek elpusztítására, amely meggátolja a visszaesést.
A betegség lefolyása és a beteg állapota függvényében a kezelés mindkét ütemében alkalmazhatóak az alábbi kezelési lehetőségek:
• A kemoterápia a legtöbb esetben az AML fő terápiája, a hatásosság növelése érdekében gyakran célzott terápiákkal együtt alkalmazzák.
• A célzott terápiák megjelenése fejlődést hozott az AML kezelésében is. A hagyományos kemoterápiával szemben a rákos sejtekre irányulnak, a mellékhatások is eltérőek.
• A sugárkezelést a CML-hez hasonlóan leginkább az őssejt- vagy csontvelő-átültetés előtt alkalmazzák.
• Amennyiben a beteg állapota megengedi és megfelelő donor, illetve saját őssejt is rendelkezésre áll, lehetőség van a csontvelő- vagy őssejt-átültetésre.
Az itt megjelent információk tájékoztató jellegűek és semmiképpen sem hivatottak helyettesíteni az orvosi vizsgálatot, diagnózist, egészségügyi szakember, illetve kezelőorvosa tanácsát, valamint a kezelést. A betegséggel, egészségügyi panaszaival, kezelésével kapcsolatos kérdéseivel forduljon egészségügyi szakemberhez, kezelőorvosához.
Forrás:
NEFMI szakmai irányelv a hematológiai betegségek korszerű kezeléséről - a myeloproliferativ betegségek diagnosztikája és korszerű kezelése – Egészségügyi Közlöny 2011/18
American Cancer Society - Acute Myeloid Leukemia (AML) in Adults - www.cancer.org
Acute Myeloid Leukemia (AML), Diagnosis and Treatment – www.pfizer.com
The Value of Medicine in Treating Leukemia – www.pfizer.com
Pfizer Gyógyszerkereskedelmi Kft.
1123 Budapest Alkotás u. 53.
Lezárva: 2023. augusztus 23.
PP-UNP-HUN-0312
Helyi megfelelőségi jelentéstétel
útmutató és adatvédelmi tájékoztató